Į pradžią El.paštas  Svetainės struktūra Neįgaliesiems
Į Pradžią
Kontaktų sąrašas VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOS TARNYBA
prie Lietuvos Respublikos
vidaus reikalų ministerijos
Savanorių pr. 2, LT-03116 Vilnius, Lietuva
Tel. (+370 5) 271 9305
Faks. (+370 5) 271 9306
Į./k. 188608252
2014 m. rugsėjo 1 d., pirmadienis
Vertikalus meniuBiudžetinė įstaiga
Įmonės kodas 188608252

Savanorių pr. 2
LT-03116 Vilnius, Lietuva
Tel. (+370 5) 271 9305
Faks. (+370 5) 271 9306

Pasitikėjimo telefonas
8-800 10 112

El.paštas dvks@vsat.vrm.lt

Duomenys apie VSAT prie VRM kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Margaspalvį oro uosto gyvenimą stebi žmonės žaliomis uniformomis (fotoreportažas)
2009.04.17

VSAT Vilniaus rinktinės Vilniaus oro uosto užkarda įsikūrusi šiuolaikiškose moderniose patalpose, esančiose pernai atidarytame naujajame keleivių terminale.

Iš čia visos svarbiausios oro uosto vietos – kaip ant delno.


 

 

Didžiausiame šalies oro uoste – Vilniaus –  juntamas įprastinis dienos šurmulys.

Iš garsiakalbių aidi griežtokas informacijos pranešėjos balsas, kyla ir leidžiasi lėktuvai, pirmyn atgal zuja lagaminais bei krepšiais nešini keleiviai.

Minioje nuolat švysčioja uniformas dėvintys žmonės – oro uoste gausu dirbančių įvairių institucijų pareigūnų. Elegantiškus vienodus kostiumus dėvi ir aviakompanijų atstovai.

Visus atvykstančiuosius pirmieji pasitinka sodriai žalios spalvos uniformomis vilkintys pareigūnai. Tai – pasieniečiai.

VSAT Vilniaus rinktinės Vilniaus oro uosto užkarda įsikūrusi šiuolaikiškose moderniose patalpose, esančiose pernai atidarytame naujajame keleivių terminale. Iš čia visos svarbiausios oro uosto vietos – kaip ant delno, mat budėtojų patalpoje visa siena nukabinėta vaizdo kamerų monitoriais ir įvairiausiai įrenginiais.

Čia pasieniečiams suplaukia visa svarbiausia tarnybinė informacija: pranešimai apie besileidžiančius ir bekylančius orlaivius, žinios apie sulaikytus ir ieškomus  asmenis, duomenys apie radiacinį keleivių ir krovinių foną ir pan.

2008 m. kovo 30 d. visuose oro uostuose, taigi ir Vilniaus, išnyko valstybės siena tarp Lietuvos ir kitų Šengeno zonai priklausančių valstybių. Jau tuomet ši naujovė oro uostą tarsi padalino į dvi dalis.

Nuo tol pasieniečiai nebetikrina asmenų, keliaujančiųjų iš vienos Šengeno erdvės valstybės į kitą, dokumentų.

Tie, kurie vyksta į Šengeno zonai nepriklausančias valstybes arba iš jų atvyksta, ir toliau akis į akį susiduria su tamsiai žalia uniforma dėvinčiais VSAT pareigūnais ir būtinai privalo pateikti jiems pasą, o jei reikia – atsakyti į keletą pasieniečių klausimų.

Tuo nesunkiai galima įsitikinti stebint oro uoste budinčių VSAT pareigūnų darbą.

Iš Vilniaus į Frankfurtą skrendantys keleiviai triukšmingai klega prie aviakompanijos bagažo pridavimo vietos. Aplink nematyti anksčiau buvusių įprastų būdelių, kuriose VSAT pareigūnai tikrindavo dokumentus, tačiau ir šiandien pasieniečiai – čia pat.

Uniformuoti VSAT patruliai įdėmiai nužvelgia keliaujančiuosius, bet dokumentų nepaprašo.

Šįkart – nieko įtartino, todėl oro uosto pasieniečiai nepasinaudoja teise patikrinti vidiniu Šengeno reisu skrisiančių keleivių.

Kur kas tyliau ten, kur būriuojasi į Maskvą skrendantys asmenys.

Čia aplinka – daug oficialesnė. Vyrai ir moterys paskutinį sykį apžiūri bagažą, kurį nešis į lėktuvo saloną, iš rankinių traukia dokumentus, į specialius maišelius deda buteliukus su skysčiais, atskirai laiko įvairius metalinius daiktus, mobilaus ryšio telefonus – viskas bus tikrinama.

 


 

„Daugelis mano, kad Lietuvai tapus Šengeno erdvės nare pasieniečiams darbo sumažėjo, - sako Vilniaus oro uosto užkardos vadas kapitonas Justas Kasparavičius. – Žinoma, vykstant Šengeno vidaus reisu nebevykdomi pasienio tikrinimai, tačiau dabar pasieniečiai atlieka ir kitas funkcijas. Tai išankstinė rizikos analizė, nelegalios migracijos prevencija, o jos užkardymas vyksta būtent čia, Vilniaus oro uoste“.

 


 

Vilniaus oro uosto pasieniečiai naudojasi modernia dokumentų tyrimo laboratorija, kokią turi ne kiekvienas net ir labai didelis oro uostas, bei antros kontrolės linijos patikrinimo patalpas, kuriose gausu įrangos, padedančios tikrinti ir tirti dokumentus, nustatyti jų klastotes.

 

Oro uoste VSAT pareigūnams praverčia ir dvi jų eksplatuojamos stacionarios narkotinių ir sprogstamųjų medžiagų aptikimo sistemos, kuriomis galima nustatyti narkotinių medžiagų kiekį tiesiogiai nekontaktuojant su asmeniu.

Veikia ir jonizuojančiosios spinduliuotės (radiacijos) foną matuojantys specialus vartai.

„Lietuvos narystė atvėrė sienas Šengene, tačiau mes iškart pastebėjome, kad atsirado įvairiausių nesąžiningų keleivių, kurie mėgina apgaule patekti į šią erdvę“, - pasakoja užkardos vadas.

Tokių pavyzdžių nestinga. Pasieniečiai jau pastebėjo, kad sukčiauti pamėgo kai kurie buvusių sovietinių Azijos respublikų piliečiai.

Kazachai, kirgizai ar turkmėnai, prašydami Šengeno vizų Lietuvos ambasadose, nurodo, jog Lietuva – galutinis jų kelionės tikslas. Užsieniečiai aiškina, kad čia ketina svečiuotis pas pažįstamus, keliauti įvairiais turistiniais maršrutais ar pirkti automobilių.

Tikrieji tokių „turistų“ kėslai išaiškėja Vilniaus oro uoste. Tokius asmenis pasieniečiai nekart buvo sulaikę beketinančius registruotis skrydžiams į Vokietiją ar Švediją.

VSAT pareigūnų apklausinėjami uzbekai, kazachai, azerbaidžaniečiai ar kirgizai aiškina Vilniuje staiga "persigalvoję" ir "nusprendę draugus aplankyti ar automobilius pirkti kitose Šengeno šalyse“.

Apgaulė nustatoma nesunkiai – „turistų“ pateiktus duomenis pasieniečiai greitai patikrina išduotų vizų duomenų bazėse, kur yra įrašai apie jų deklaruotus kelionės tikslus. Jei jie nesutampa, Šengeno užtvaras nusileidžia ir „turistai“ namo vyksta be automobilių ir "lauktuvių iš draugų“.

„Šiuo metu per parą Vilniaus oro uoste leidžiasi ir kyla apie 60 lėktuvų. Didžioji dauguma skrenda  Šengeno vidaus reisais, - tegia J. Kasparavičius. – Taigi tokios prevencijos priemonės jau tapo mūsų kasdienybe. Nors Šengeno sienos ir atviros, profesionalumas ir įžvalgumas dar niekam netrukdė“.

 
Atgal   Spausdinti  
 AKTUALU
 
KELIAUJANTIEMS
PER SIENĄ
 
AUTOMOBILIŲ
 EILĖS LIETUVOS
PASIENYJE
 

EUROPOS
SĄJUNGA
IR ŠENGENAS

 
ASMENS
TAPATYBĖS
KORTELĖS
 

KARJEROS
GALIMYBĖS

 

VISUOMENĖS
NUOMONĖS
 APKLAUSOS

 
 

 

 

 

 

© Valstybės sienos apsaugos tarnyba. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, Infostruktūra. Įdiegta Smart Web sistema.